Znani kucharze zdradzają ciekawe patenty na pierogi z kapustą i grzybami

2019-12-21 13:51 aktualizacja: 2019-12-21, 13:51
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Jednym z dań, bez którego trudno wyobrazić sobie wigilijną kolację, są pierogi z kapustą i grzybami. Szef kuchni Jurek Sobieniak podpowiada, że miłośnicy pierogów odgrzewanych w wodzie powinni do ciasta dodawać jajko. Z kolei Magda Gessler podpowiada, jak nadać farszowi bardziej wyrazisty smak.

Znany z różnych programów telewizyjnych Jurek Sobieniak kocha kulinarne eksperymenty. Popularnym pierogom z kapustą i grzybami też potrafi nadać nowe oblicze. Jak przyznaje w rozmowie z PAP Life, do farszu dodaje odrobinę trufli albo oliwy truflowej. Czasami sięga też po wędzone śliwki i uprażone orzechy, np. laskowe. Inny patent Sobieniaka: do śliwki włożyć malutki kawałek gorgonzoli, później zawinąć ją w płat ciasta pierogowego i upiec.

Modyfikacji jest wiele, ale jedno jest pewne: pierogi z kapustą i grzybami to wyjątkowo słono-kwaśne danie - podkreśla Magda Gessler w swoim wigilijnym poradniku kulinarnym, publikowanym na YouTubie. Kapusta musi mieć intensywny smak, żeby nie zlewała się ze smakiem ciasta. „W polskich domach kapusta jest mało kwaśna i jałowa” – mówi gwiazda „Kuchennych rewolucji”. Dlatego Gessler do farszu dodaje sok z kapusty, pieprz, kilka ziaren ziela angielskiego, dwa goździki, odrobinę cukru i sól.

Sobieniak zwraca uwagę na to, że wielu Polaków popełnia błąd przy serwowaniu pierogów. „Jeśli do ciasta pierogowego nie dodajemy jajka, to nie powinniśmy pierogów odgrzewać w wodzie. Ciasto robi się wtedy zbyt miękkie. Jeśli w naszej rodzinie powodzeniem cieszą się pierogi z wody, warto do ciasta dodać jajko. W przypadku odsmażanych pierogów, wystarczy ciasto tylko na mące” – dzieli się wskazówką Sobieniak.

Kucharz poleca też zawijanie pierogów metodą „na szczypanie”. „Wykorzystuję trzy palce – wskazujący, środkowy i kciuk. Moim zdaniem to najlepsza metoda. Pierogi są nie tylko zgrabne. Te +uszczypnięte+ miejsca podczas smażenia robią się bardziej chrupiące” - mówi Sobieniak. (PAP Life)

ag/ gra