O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Spięcia w koalicji rządzącej po przegranych wyborach. Kto do kogo ma pretensje?

Po przegranych przez kandydata KO Rafała Trzaskowskiego wyborach prezydenckich w koalicji rządzącej rozpoczęły się dyskusje i powyborcze wyciąganie wniosków. Do spięcia doszło między ministrą funduszy i polityki regionalnej Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz (Polska 2050-TD) i posłanką KO Magdaleną Filiks.

Magdalena Filiks i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Fot. PAP/Paweł Supernak/Marcin Obara
Magdalena Filiks i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Fot. PAP/Paweł Supernak/Marcin Obara

Kandydat KO Rafał Trzaskowski przegrał II turę wyborów prezydenckie uzyskując 49,11 proc. głosów. Z wynikiem 50,89 proc. zwyciężył popierany przez PiS Karol Nawrocki.

W obozie rządowym rozpoczęło się powyborcze wyciąganie wniosków. Premier Donald Tusk poinformował, że w przyszłą środę, 11 czerwca, Sejm rozpatrzy wniosek o wotum zaufania dla rządu i odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

Więcej

Posiedzenie rządu. Fot. PAP/Paweł Supernak
Posiedzenie rządu. Fot. PAP/Paweł Supernak

Wotum zaufania dla rządu. Premier podał termin

W poniedziałek odbyło się spotkanie liderów koalicji rządzącej. Szef Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że kolejne spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w czwartek.

Spięcia w koalicji rządzącej. Ministra funduszy zabiera głos

Inni politycy partii rządzących również dokonują oceny niedzielnych wyborów. Do wymiany zdań doszło na platformie X między ministrą funduszy i polityki regionalnej Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz (Polska 2050) i posłanką KO Magdaleną Filiks. "Wiem, że to gorzkie słowa, ale lepiej powiedzieć to teraz, niż płakać za 2 lata: więcej tego samego przynosi więcej tego samego. I to właśnie zobaczyliśmy w wyniku wyborów" - napisała Pełczyńska-Nałęcz.

 

 

Według niej, trzeba się wreszcie wziąć za prawdziwą zmianę. "Miała być ustawa o TVP, żeby była to TV publiczna - nie ma. Miała być ustawa o profesjonalnym zarządzaniu spółkami skarbu państwa, czyli antykuwetowa - nie ma. Bo projekt Polski 2050 został zgodnie utrącony przez koalicjantów. Miała być polityka dla Polski lokalnej, a znowu mamy "przywileje" dla dużych. Zamiast nowych linii kolejowych do takich miast jak Płock (realizacja odłożona na nieznaną przyszłość) - szybkie koleje tylko między największymi miastami. Oprotestowałam to jako minister rozwoju regionalnego, ale zdecydowała większość" - wyliczała minister.

Więcej

Donald Tusk. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Donald Tusk. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Czy Donald Tusk zdecyduje się, aby podać rząd do dymisji? Ekspertka odpowiada

No i wreszcie - jak dodała - "polityka świętych krów". "Potrzeba pieniędzy na zbrojenia i zdrowie, ale banki, choć zarabiają krocie kosztem naszego rozwoju, są nietykalne. WIBOR, choć niesprawiedliwy, nie "da się" zreformować. A walka o prawa ludzi vs deweloperów, jeśli się już udaje, to pomimo rządu" - podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz. "Zdecydujmy się na prawdziwą zmianę. Nie na powielanie PiS-u czy Konfy, ale na naszą własną wizję Polski. Mamy na to 2 lata" - dodała.

Na jej wpis zareagował Filiks. "Pani jest rządem - do kogo to pani pisze?" - zapytała.

 

 

"Np do Pani" - odpowiedziała jej Pełczyńska-Nałęcz. "Nie wiem czy Pani zauważyła, ale kandydat KO na prezydenta popierany przez premiera właśnie przegrał wybory. Przegrał zwłaszcza wśród ludzi młodych. Po 10 latach rządów Dudy. Więc mam pytanie, co w związku z tym proponujecie ludziom? Bo ja proponuję dowieźć prawdziwe zmiany: ustawę TV Publiczna, ustawę antykuwetową. I dać to podpisu Prezydentowi Nawrockiemu i w ten sposób powiedzieć mu sprawdzam" - podkreśliła minister.

 

 

Posłanka KO odparła: "Zauważyłam proszę pani. Naprawdę w przeciwieństwie do pani nawet w tej kampanii ciężko pracowałam z tymi wyborcami po 12 godzin dziennie, żeby im wytłumaczyć dlaczego marszałek tego rządu mówi, że PiS i PO jedno zło. Na panią pracowałam 10 lat, żeby pani mogła być ministrem".

Wpis wiceministry edukacji. "Wybory prezydenckie to kronika zapowiedzianej porażki"

We wtorek obszerny wpis na Facebooku dotyczący wyborów zamieściła też wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050). "Wybory prezydenckie to kronika zapowiedzianej porażki. Kim jeszcze musiałby okazać się kandydat PiSu, żeby kandydat Platformy wygrał?" - pytała.

 

 

Mucha porównywała działania PiS i PO w kampanii prezydenckiej. Według niej PiS zrobił strategiczną analizę pożądanych cech kandydata. "Miał on być osobą, której nie da się powiązać z rządem PiS i miał być tym, na którego w drugiej turze zagłosują wyborcy Mentzena" - podkreśliła.

Więcej

Andrzej Duda i Karol Nawrocki. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Andrzej Duda i Karol Nawrocki. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Andrzej Duda przed spotkaniem z prezydentem elektem. Odniósł się do sprawy rządu technicznego

Posłanka Polski 2050 zarzuciła Platformie Obywatelskiej, że nie robi analiz strategicznych. "Jest tak przekonana o własnej samozajebistości, że analizy strategiczne nie są potrzebne. Platforma uważa, że jest "lepsza" i w związku z tym istnieje moralny obowiązek głosowania na kandydatów Platformy. Oni uważają, że "im to zwycięstwo się po prostu należy" - to cytat za anonimowym przedstawicielem sztabu. W tym przekonaniu wspierają ich prawie wszystkie media" - zaznaczyła Mucha.

Wiceministra o prawyborach w PO. "Były pozorne"

Jak zaznaczyła, PiS zrobił casting na kandydata, który będzie wypełniał założenia strategii, a "w Platformie żaden casting nigdy nie był potrzebny". "Wybory między (Rafałem) Trzaskowskim a (Radosławem) Sikorskim były pozorne i zorganizowane wyłącznie po to, żeby nie można było powiedzieć, że Trzaskowski jest kandydatem Tuska" - podkreśliła. Mucha zarzuciła też PO, że wzięła do sztabu ludzi, którzy "przegrali wszystkie kampanie, które robili, również tę w 2023 roku", oraz że "chce jeszcze więcej własnej bańki zamiast wyjścia poza bańkę".

Oni mogą mieć najgorszy rząd i utrzymywać poparcie społeczne przy 18 proc. inflacji! Bo wiedzą, czym jest komunikacja! Nasz rząd uważa, że jest tak wspaniały, że komunikacja nie jest mu do niczego potrzebna

Wiceministra edukacji Joanna Mucha

Więcej

Posiedzenie rządu. Fot. PAP/Paweł Supernak
Posiedzenie rządu. Fot. PAP/Paweł Supernak

Wotum zaufania dla rządu. Premier podał termin

Bo skoro aksjomatem jest, że Platforma jest "lepsza" to wszyscy mają to wiedzieć i nawet nie próbujcie tego kwestionować

Wiceministra edukacji Joanna Mucha

Za chwilę rozpoczniecie rytualne szukanie winnych. Będziecie Platformo ich szukać wszędzie, ale nie u siebie. Nasza polityka zmieniła się w blame game

Wiceministra edukacji Joanna Mucha

Nie, Szymon Hołownia nie jest winny porażki Rafała. Gdyby nie wystartował, Rafał miałby jeszcze gorszy wynik, bo duża część z jego elektoratu poszłaby do Mentzena już w pierwszej turze a w drugiej zagłosowałaby na Nawrockiego

Wiceministra edukacji Joanna Mucha

Więcej

Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/Albert Zawada
Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/Albert Zawada

Zbigniew Bogucki: Karol Nawrocki wygrał te wybory pozytywną kampanią

Ile razy, ilu ludzi, ile analiz ma jeszcze pokazać, że polaryzacja sprzyja PiSowi. Polaryzacja winduje w górę PiS i Platformę, ale PiSowi pomaga bardziej. Ale co tam, mainstream idzie dalej w tę polaryzację. Wspaniale! Złóżcie sobie Drodzy Państwo gratulacje!

Wiceministra edukacji Joanna Mucha

Właśnie zbieracie efekty własnych działań!. Tyle mówimy o rozliczeniach. Myślę, że każdej partii przyda się porządne rozliczenie tych wyborów

Wiceministra edukacji Joanna Mucha

Więcej

Radosław Sikorski Fot. PAP/Leszek Szymański
Radosław Sikorski Fot. PAP/Leszek Szymański

Sikorski leci do Berlina. Wraca format sprzed siedmiu lat

Ale szczególnie partii, która przegrała w drugiej turze, mimo że miała wszystkie narzędzia, żeby wygrać, poparcie mainstreamu, możliwości, które daje pozycja partii rządzącej, kasę

Wiceministra edukacji Joanna Mucha

Wyniki wyborów prezydenckich. Wicepremier Gawkowski zabiera głos

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) mówił wcześniej we wtorek, że "porażki się zdarzają". "Trzeba wyciągnąć wnioski i to nie jest tak, że coś się kończy, coś się zaczyna. Żadne zwycięstwo nie jest ostateczne, żadna porażka nie jest fatalna. W tej sprawie trzeba iść do przodu. Cieszę się, że wszyscy koalicjanci wspólnie deklarują, że jest poparcie dla rządu i że nie zamierzają zmieniać koalicji, która obecnie rządzi” - stwierdził polityk Lewicy.

Więcej

Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Co z rekonstrukcją rządu? Gawkowski: rozmowy nie będą miały miejsca w najbliższych tygodniach

Natomiast posłanka Agnieszka Pomaska (KO) mówiła we wtorek, że sztab Rafała Trzaskowskiego analizuje, co poszło nie tak w kampanii, ale przede wszystkim koncentruje się na przyszłości. Według niej, zabrakło wystarczającej mobilizacji po stronie kandydata KO. Karol Nawrocki bardziej zmobilizował swój elektorat - oceniła.

Więcej

Rafał Trzaskowski i Agnieszka Pomaska podczas Campusu Polska Przyszłości Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rafał Trzaskowski i Agnieszka Pomaska podczas Campusu Polska Przyszłości Fot. PAP/Tomasz Gzell

Pomaska: analizujemy, co poszło nie tak, ale koncentrujemy się na przyszłości

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w czerwcu, po wyborach prezydenckich, rząd czeka rekonstrukcja. Stwierdził, że po zmianach rząd będzie mniej liczny ale sprawniejszy. Przyznał też, że chciałby renegocjować umowę koalicyjną.

Kierownictwo w największej liczbie resortów pełnią członkowie Koalicji Obywatelskiej lub osoby rekomendowane przez KO. To dokładnie 10 ministrów: Jakub Jaworowski (MAP), Barbara Nowacka (MEN), Andrzej Domański (MF), Hanna Wróblewska (MKiDN), Marzena Czarnecka (MP), Sławomir Ntras (MSiT), Tomasz Siemoniak (MSWiA), Radosław Sikorski (MSZ), Adam Bodnar (MS), Izabela Leszczyna (MZ). Z Polski 2050 ministerialne funkcje pełnią: Paulina Henning-Kloska (MKiŚ) i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (MFiPR). (PAP)

ero/ par/ pap/

Zobacz także

  • Władysław Kosiniak-Kamysz, Donald Tusk i Włodzimierz Czarzasty, fot. PAP/Marcin Obara
    Władysław Kosiniak-Kamysz, Donald Tusk i Włodzimierz Czarzasty, fot. PAP/Marcin Obara

    Będzie spotkanie liderów koalicji rządzącej. Rzecznik rządu zabrał głos. "Wiele spraw"

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Kongres PSL wybrał prezesa partii. Jest zapowiedź samodzielnego startu w wyborach

  • Szymon Hołownia Fot. PAP/Paweł Supernak
    Szymon Hołownia Fot. PAP/Paweł Supernak

    Bilans Szymona Hołowni: Sala 101 wróciła, pokój pani Toli po remoncie. Zamrażarka i kilometrówki zostały

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
    Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Tusk: nie wszystko dowieźliśmy z tego, co obiecaliśmy, koalicja okazała się trudniejsza, niż sądziłem

Serwisy ogólnodostępne PAP